Om oss

Invest Västerås är Västerås stads näringslivsbolag och en del av Västerås marknad & näringsliv AB. Vi ser till att Västerås har bästa möjliga förutsättningar för etablering och utveckling av företag. Tillsammans med företagare och övriga näringslivsaktörer stärker vi Västerås näringsliv och jobbar för ett positivt företagsklimat.

Näringslivsutveckling

Invest Västerås hjälper dig som företagare med de rätta kontakterna i Västerås. Oavsett om du behöver stöd kring affärsutveckling, söker nya mötesplatser eller vill ha hjälp att hitta rätt i den kommunala verksamheten. Hur vi kan hjälpa ditt företag beror givetvis på vilket typ av företag du representerar och vilken fas företaget befinner sig i.

Investering och etablering

Invest Västerås har kunskapen kring det mesta som rör en företagsetablering. Vi känner till merparten av tillgängliga etableringsområden och är ofta med som en part vid stora samhällsbyggnadsprojekt och vid etablering av större verksamheter.

Välkommen att kontakta oss!

invest@vasteras.se

Torbjörn Bengtsson - Invest Västerås

Torbjörn Bengtsson

Etableringschef | Invest Västerås

021-39 01 45 | 072-143 92 08

torbjorn.bengtsson@vasteras.se

Pia Norstedt - Invest Västerås

Pia Norstedt

Utvecklingschef | Invest Västerås & vice VD | Västerås marknad & näringsliv AB

021-39 01 14 | 072-228 68 80

pia.norstedt@vasteras.se

Sarawut Sathin - Invest Västerås

Sarawut Sathin

Näringslivsutvecklare/ Etablering | Invest Västerås

021-39 60 64 | 076-695 47 35

sarawut.sathin@vasteras.se

Marit Shim-Kvenamngen - Invest Västerås

Marit Sihm Kvenangen

Näringslivskoordinator | Invest Västerås

021-39 01 48 | 072-083 01 53

marit.sihm.kvenangen@vasteras.se

Maria Spennare - Invest Västerås

Maria Spennare

Strateg | Invest Västerås

021-39 51 00 | 072-084 07 82

maria.spennare@vasteras.se

Marie Tervald

Marie Tervald

Marknadskommunikatör | Invest Västerås

021-39 01 49 | 072-083 62 28

marie.tervald@vasteras.se