Om oss

Invest Västerås är Västerås stads näringslivsbolag och en del av Västerås marknad & näringsliv AB. Vi ser till att Västerås har bästa möjliga förutsättningar för etablering och utveckling av företag. Tillsammans med företagare och övriga näringslivsaktörer stärker vi Västerås näringsliv och jobbar för ett positivt företagsklimat.

Näringslivsservice

Invest Västerås hjälper dig som företagare med de rätta kontakterna i Västerås. Oavsett om du behöver stöd kring affärsutveckling, söker nya mötesplatser eller vill ha hjälp att hitta rätt i den kommunala verksamheten. Hur vi kan hjälpa ditt företag beror givetvis på vilket typ av företag du representerar och vilken fas företaget befinner sig i.

Investering och etablering

Invest Västerås har kunskapen kring det mesta som rör en företagsetablering. Vi känner till merparten av tillgängliga etableringsområden och är ofta med som en part vid stora samhällsbyggnadsprojekt och vid etablering av större verksamheter.

Välkommen att kontakta oss!

invest@vasteras.se

Medarbetare

Torbjörn Bengtsson

Etableringschef

021-39 01 45 | 072-143 92 08

torbjorn.bengtsson@vasteras.se

Porträtt: Maria Kaya Spennare. Fotograf: Matilda Hildingsson

Maria Kaya Spennare

Strateg

021-39 51 00 | 072-084 07 82

maria.kaya.spennare@vasteras.se

Porträtt: Pia Norstedt. Fotograf: Pia Nordlander

Pia Norstedt

Utvecklingschef

021-39 01 14 | 072-228 68 80

pia.norstedt@vasteras.se

Porträtt: Sarawut Sathin. Fotograf: Matilda Hildingsson

Sarawut Sathin

Näringslivsutvecklare Etablering

021-39 60 64 | 076-695 47 35

sarawut.sathin@vasteras.se

Porträtt: Marit Sihm Kvenangen. Fotograf: Pia Nordlander

Marit Sihm Kvenangen

Näringslivskoordinator

021-39 01 48 | 072-083 01 53

marit.sihm.kvenangen@vasteras.se

Porträtt: Marie Tervald. Fotograf: Pia Nordlander

Marie Tervald

Marknadskommunikatör

021-39 01 49 | 072-083 62 28

marie.tervald@vasteras.se